Yüksek Hızlı Tren, İleri Teknolojili Üretimin Merkezi TEKNOSAB’a Güç Katacak

  • TEKNOSAB|Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi
  • TEKNOSAB|Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi

BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, yapımı süren Ankara – Bursa Hızlı Tren Hattı’nın Lojistik Merkez’e bağlanması ve TEKNOSAB’ın da bu güçlü ve alternatifli ulaşım ağına entegre edilmesinin Bursa iş dünyasına uluslararası alanda çok önemli bir rekabet avantajı sağlayacağını söyledi.

BTSO Başkan Yardımcısı Şener, TCDD Yönetim Kurulu Başkanı İsa Apaydın ve Genel Müdür Yardımcısı  İsmail Çağlar ile bir araya geldi. Cüneyt Şener, kaliteli iş gücü, asırlara dayanan ticaret ve sanayi geleneğiyle birlikte üretim, istihdam ve ihracatta yükek bir performansa sahip olan Bursa’nın Türkiye’nin mega ulaşım projelerinin de merkezinde yer aldığını söyledi.

SANAYİDEKİ DÖNÜŞÜME LİDERLİK EDİYOR

Yeni sanayi devriminin sembolü olan TEKNOSAB ile 25 milyar dolarlık yatırım, 150 bin istihdam ve 40 milyar dolarlık ihracat hedeflendiğini kaydeden Cüneyt Şener, sanayideki dönüşümün liderliğini üstlenecek merkezin otoyol, demiryolu ve liman projelerine bağlantısı ile lojistik bir merkez haline geleceğini vurguladı. “TEKNOSAB, hedef sektörlerdeki kümelenme grupları, mükemmeliyet ve Ar-Ge merkezleriyle birlikte organize ticaret alanlarıyla da sistematik dönüşümün yeni adresi olacak.” diyen Şener, “Klasik sanayi üretimine göre doğa ile dost bir kimlik taşıyacak merkezle birlikte Bursa, ihracata, istihdama ve ekonomik büyümeye daha yüksek düzeyde destek verecek.” ifadelerini kullandı.

İHALE AĞUSTOS’TA YAPILACAK

Cüneyt Şener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yakından ilgilendiği ve genişletilmesi talimatını verdiği TEKNOSAB’la birlikte Bursa’nın batısında gerek yeni yatırımlar gerekse de yerleşim alanları açısından hızlı bir gelişim sürecinin de başladığını vurguladı. BTSO öncülüğünde ayrıca kente karayolu, demiryolu ve liman bağlantılı Lojistik Merkez projesinin de kazandırılması amacıyla çalışmaların hızla devam ettiğini kaydeden Şener, “Ankara – Bursa Hızlı Tren Hattı’nın Lojistik Merkez’e bağlanması ve TEKNOSAB’ın da bu güçlü ve alternatifli ulaşım ağına entegre edilmesi, Bursa iş dünyasına uluslararası alanda çok önemli bir rekabet avantajı sağlayacaktır.” diye konuştu. Bursa- Ankara Hızlı Tren Hattı kapsamında bağlantı hattı ihalesinin Ağustos ayının ikinci yarısında gerçekleştirileceğini kaydeden Şener, “Türkiye ekonomisindeki öncü rolünü daha da güçlendiren BTSO olarak, gerek TCDD ile gerekse de bağlı bulunduğu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile yakın temas içinde ortak akıl doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“BİRİNCİ PARTNERİMİZ BTSO”

TCDD Yönetim Kurulu Başkanı İsa Apaydın, Bursa’nın Türkiye’nin üretim ve ihracat kenti kimliğiyle ülke ekonomosine yön veren önemli merkezlerden birisi olduğunu söyledi. TCDD olarak Bursa’da yapımı devam eden projelerin Bursa’nın ticaret ve sanayi hayatına ciddi katkılar sağlayacağını ifade eden Apaydın, “TCDD olarak Bursa’da yürüttüğümüz projelerde birinci partnerimiz BTSO’dur. Bursa’ya yapılan yatırımlarla ilgili iş dünyamızın talepleri bizler için büyük önem taşıyor. Aylık olarak gerçekleştirdiğimiz koordinasyon toplantılarımızda yürütülen çalışmalarla ilgili fikir alışverişinde bulunuyoruz. Bu görüşmeler projelerin daha sağlıklı yürümesine de katkı sağlıyor.” diye konuştu.