TEKNOSAB Hakkında


Bursa, küresel ekonomilerde 4. Sanayi Devrimi’nin temellerinin atıldığı bir dönemde Bursa Teknoloji Sanayi Bölgesi’ni (TEKNOSAB) etaplar halinde hayata geçirmektedir.
TEKNOSAB vizyonu ile Türkiye’yi Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi kavramı ile tanıştırarak; Bursa’nın bilgi ve inovasyona dayalı üretiminde de rekabet gücünü artırması yönünde planlanmış yeni nesil bir Organize Sanayi Bölgesidir.
 
Ar-Ge ve Mükemmeliyet Merkezleri, BTSO Teknoloji Üniversitesi, güçlü fiber optik yapısı ve tam entegre lojistik köyü ile teknoloji, inovasyon, lojistik ve sürdürülebilir enerjiyi bir araya getirerek Bursa’nın, Türkiye’nin lider sektörlerinin kümelendiği merkez olma konumunu güçlendirecektir.
 
Akıllı altyapısı ve fabrika binaları, yenilenebilir enerji kaynakları ile verimli üretim yapılmasına olanak tanırken; otoyol, demiryolu ve liman bağlantıları sayesinde sanayicilerimize lojistik kolaylıklar sağlanacaktır.
 
Yerli, Yenilikçi, Yeşil ilkesi ile kurulan TEKNOSAB’da Kuruluş protokolü gereği  Otomotiv ve Taşıt Tekniği Sanayii, Makine Sanayii, Teknik Tekstil ve Nano teknoloji Sanayii, İlaç türevleri ve kimya Sanayii, Elektrik Elektronik Sanayii, Yenilenebilir Enerji Sanayii, Uzay ve Havacılık Sanayi, Raylı Sistemler Teknolojisi Sanayii, Kompozit Malzemeler Sanayi ve Savunma Sanayii alanlarında faaliyet gösterilmektedir.
 
Bursa TEKNOSAB (Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi); konum olarak; Bursa kent merkezinin yaklaşık 30 km. batısında, Bursa-Karacabey Karayolunun yaklaşık 2,5 km kuzeyinde, İstanbul-İzmir Otoyolunun güneyine teğet, Zetinbağı-Mudanya il yolu üzerinde, yapım sürecinde olan ve sadece yolcu taşıyabilen YHT hatlarının yanı sıra yük ve yolcu taşımacılığının birlikte yapılabildiği 200 km/h hıza uygun çift hatlı Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren Projesi’nin hemen güneyinde, yük ve yolcu istasyonuna bitişik konumda, Bandırma Limanına 74 km ve Gemlik Limanına 50 km mesafede yer almaktadır.

T.C. Bursa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, T.C. Karacabey Belediyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın katılımı ile kuruluş protokolünün 15.07.2015 tarihinde, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onayını müteakip 310 sayılı sicil numarasını alarak tüzel kişilik kazanmıştır. 06 Nisan 2016 tarihinde T.C. Bursa Büyükşehir Belediyesinin katılımı ile Kuruluş Protokolü değiştirilmiş, Bakanlık 31 Mayıs 2016 tarihinde değiştirilen protokolü onaylamıştır.
 
Bursa TEKNOSAB Müteşebbis Heyeti’nin 10 Mart 2016 tarihli kararı ile Bursa TEKNOSAB ve çevresinde ihtiyaç duyulacak lojistik kolaylıkları sağlayacak kombine taşımacılık (Karayolu/Demiryolu) temelinde liman bağlantılı bir Lojistik Merkez’in kurulması çalışmaları ve girişimleri, BEBKA, BTSO ve Bursa Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda devam etmektedir.
 
2019 Yılında Altyapı çalışmalarına da başlanmış olup 2021 yılında fabrikalarımız faaliyete geçmeye başlamıştır. TEKNOSAB’ta altyapı betonarme galeri sistemi ile yapılmıştır. Bölgemizin elektrik ihtiyacının çok önemli bir kısmının, rüzgar ve güneş başta olmak üzere çeşitli yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak yeşil enerjiden karşılanması hedeflenmektedir.