TEKNOSAB Hakkında

Bursa TEKNOSAB (Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi); konum olarak; Bursa kent merkezinin yaklaşık 30 km. batısında, Bursa-Karacabey Karayolunun yaklaşık 2,5 km kuzeyinde, yapımı devam eden İstanbul-İzmir Otoyolunun güneyine teğet, projesi devam eden Zetinbağı-Mudanya il yolunun üzerinde, ihale sürecinde olan ve sadece yolcu taşıyabilen YHT hatlarının yanı sıra yük ve yolcu taşımacılığının birlikte yapılabildiği 200 km/h hıza uygun çift hatlı Bursa-Bandırma Hızlı Tren Projesi’nin hemen güneyinde, Bandırma Limanına 74 km ve Gemlik Limanına 50 km mesafede yer almaktadır.

Karacabey ilçe sınırlarındaki; 837 ha. Alan, T.C. Bursa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, T.C. Karacabey Belediyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın katılımı ile kuruluş protokolünün 15.07.2015 tarihinde, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onayını müteakip 310 sayılı sicil numarasını alarak tüzel kişilik kazanmıştır. 06 Nisan 2016 tarihinde T.C. Bursa Büyükşehir Belediyesinin katılımı ile Kuruluş Protokolü değiştirilmiş, Bakanlık 31 Mayıs 2016 tarihinde değiştirilen protokolü onaylamıştır.

Bursa TEKNOSAB Müteşebbis Heyeti’nin 10 Mart 2016 tarihli kararı ile Bursa TEKNOSAB ve çevresinde ihtiyaç duyulacak lojistik kolaylıkları sağlayacak kombine taşımacılık (Karayolu/Demiryolu) temelinde liman bağlantılı bir Lojistik Merkez’in kurulması çalışmaları ve girişimleri, BEBKA, BTSO ve Bursa Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda devam etmektedir.

Kamulaştırma iş ve işlemleri ile birlikte eş zamanlı olarak mevzuatın izin verdiği plan ve projelerin çalışması da devam etmektedir.