Bursa Gökmen ProjesiOtomotiv, makine ve tekstilde sahip olduğu üretim altyapısıyla Türkiye’nin sanayi başkenti olan Bursa, Odamızın çalışmalarıyla uzay, havacılık ve savunma gibi yüksek teknolojili sektörlerde de ülkemizin merkezi olma yolunda ilerliyor.

BTSO’nun makro projelerinden Bursa Gökmen Projesi’nin en önemli ayaklarından Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’ni (GUHEM), Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleri ve Büyükşehir Belediyemiz ile iş birliği içinde, dev bir bütçeyle, Türkiye’nin uzay temalı ilk merkezi olarak kentimize kazandırmaya hazırlanıyoruz.

Yaklaşık 13 bin metrekarelik kapalı alanda, 154 adet interaktif eğitim düzeneği, havacılık eğitim merkezi (simülatörler), uzay eğitim merkezi ve dikey rüzgâr tünelini içerecek GUHEM, çocuklarımıza ve gençlerimize uzay/havacılık alanlarında bilgi ve vizyon kazandıracak. 

Düzenlediğimiz birçok etkinlikle yeni neslin uzay ve havacılık alanındaki farkındalığını artırmayı ve yıllara yayılan bu çalışmalar sonucunda Türkiye’nin ilk astronotunu da Bursa’dan çıkarmayı hedefliyoruz.

Bursa Gökmen Projesi kapsamında, üretim yetkinliği bulunan üyelerimizi bir araya getirdiğimiz Uzay, Havacılık ve Savunma Konseyi ile Uzay, Havacılık ve Savunma Kümelenmesi Derneği’ni hayata geçirdik. Ardından, Savunma Sanayii (kara, deniz, hava), Sivil Havacılık (yolcu uçakları), Uzay Araçları (uydular), Sportif Havacılık (hafif uçak, paramotor) ve Genel Havacılığın Gelişmesine Katkı gruplarından oluşan kümelenme yapılanmasında 94 üyemizi buluşturduk.

NASA, Airbus ve Boeing gibi uluslararası öncü kuruluşları yakından inceleyen, en prestijli fuar organizasyonlarında katılımcı olarak yer alan Bursa iş dünyamızın gündeminde artık uzay, savunma ve havacılık projeleri var.