TEKNOSAB Cesaret Verici Bir Proje

  • TEKNOSAB|Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi
TEKNOSAB CESARET VERİCİ BİR PROJE
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen ’45. Ortak Akıl ve İstişare Toplantısı’na katıldı. BTSO’nun projelerini dinleyen Başbakan Yardımcısı Şimşek, “TEKNOSAB projesi, 4. Sanayi Devrimi’nin konuşulduğu bu dönemde herkes için heyecan ve cesaret verici bir proje.” dedi.
 
BTSO Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen toplantıda, konuşan Mehmet Şimşek, özel sektörde yıllarca görev yaptığını, hükümet kademelerinde de önemli görevlerde bulunduğunu ifade ederek, “Küresel rekabetten Ar-Ge ve inovasyona, yaşam boyu eğitimden yüksek teknolojiye çok ciddi konuları hem özel sektörde hem de hükümet programlarında sürekli gündemimizde tuttuk. BTSO’nun projelerini de dikkatle dinledim. Bizim üzerinde durduğumuz bütün kavramlar, Bursa’da somut adımlara dönüştü. BTSO’nun değerli Başkanı ve değerli yöneticileri başta olmak üzere ortaya koyduğunuz vizyon ve güçlü perspektif için hepinizi tebrik ediyorum. Bursa çok doğru bir yolda. Bizler de Bursa’nın yanındayız” dedi.
 
“TEKNOSAB, CESARET VERİCİ BİR PROJE”
Dünyada 4. Sanayi Devrimi’nin çok hızlı bir şekilde ilerlediğini işaret eden Şimşek, yeni sanayi devriminin yıkıcı etkilerinin 10 yıl sonra görülmeye başlanacağını kaydetti. Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Dünyada makinelerin hızla öğrenmeye başladığı, birbirleriyle diyalog kurduğu bir dönem başladı. Bizler bu sürece Ar-Ge ve inovasyon ekosistemiyle hazırlanmalıyız. Türkiye içinde bulunduğu zor döneme rağmen Ar-Ge ve inovasyona ciddi destekler sağlamaya devam ettik. Bu süreçte Bursa’nın da TEKNOSAB gibi vizyon bir projeyi hayata geçirmesi cesaret verici inanılmaz bir adım. Bursa çok farklı bir yerde. Hükümetin bir üyesi olarak Bursa’yı her ziyaretimde moral buluyorum. Bu programda da Bursa’nın projelerini dinlemek motivasyonumuzu artırdı” diye konuştu.  
 
ŞİMŞEK’TEN ŞİRKETLERE TAVSİYELER
İş dünyasına sağlanan devlet desteklerinden daha çok yararlanmaları ve Ar-Ge ile inovasyon yatırımlarını artırmaları tavsiyesinde bulunan Mehmet Şimşek, “Mutlaka uluslararası pazarlara açılmanın bir yolunu bulun. İhracat çok önemli bir alan. Diğer taraftan da şirketlerimizin istihdamın artırılması ve çalışanlarına nitelik kazandırmaları da çok önemli” ifadelerini kullandı. 
İstişare toplantısına katılan işadamlarının sorularını yanıtlayan ve önerilerini de dinleyen Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Toplantımızın çok faydalı geçtiğine inanıyorum. Bursa’dan yeni bilgiler alarak ayrılmış olacağım. Sizlere çok teşekkür ediyorum” dedi.
BTSO’NUN 1 MİLYAR TL’LİK İSTİHDAM DESTEĞİ HAYATA GEÇİYOR
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 2017’nin Bursa’nın da katkılarıyla Türkiye’nin ekonomik alanda yeniden atılıma geçeceği bir yol olacağını kaydederek, şunları söyledi: “Yatırımın, üretimin, istihdamın ve ihracatın artırılması noktasında hükümetimizin iş dünyasına sağladığı destekler stratejik bir değer taşıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan istihdam seferberliğine bizler de Bursa iş dünyası olarak 80 bin kişilik ek istihdam sözü verdik. Bu kapsamda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek istihdam seferberliği noktasında üyelerine destek veren ilk oda olmaya hazırlanıyoruz. Kredi Garanti Fonu ve bankalarımızla tavanı 1,5 milyon TL olan istihdam kredisi desteğini önümüzdeki hafta imzalayacağımız protokolle üyelerimizin kullanımına sunacağız. Ek istihdam sağlayan her üyemizin yanında yer olacağız. Böylelikle BTSO olarak 1 milyar liralık bir fonu Bursa iş dünyasının kullanımına sunuyoruz.”
 
BAŞKAN BURKAY’DAN YEREL PARA BİRİMİ İLE TİCARET ÇAĞRISI
Bursa iş dünyasının talep ve önerilerini de Başbakan Yardımcısı Şimşek’e aktaran Başkan İbrahim Burkay, “Girişimciliğin yaygınlaştırılması ve güçlendirilmesi adına neredeyse her vatandaşı birer yatırımcı konumuna getirecek kitle fonlaması sistemi ile ilgili önemli çalışmaları belli noktalara kadar getirdiğinizi biliyoruz. Dünyada giderek yaygınlaşan bu uygulamanın Hazine Müsteşarlığımız aracılığıyla biran evvel hayata geçirilmesinin de oldukça yararlı ve yenilikçi bir uygulama olacağına inanıyoruz. Başta Rusya olmak üzere dış ticaret hacmimizin yüksek olduğu ülkelerle özellikle stratejik sektörlerde yerel para birimi cinsinden alışveriş yapılması konusunda sizlerin liderliğinde Merkez Bankamızdan mutlaka bir çalışma bekliyoruz. Yerel para cinsinden yapılacak ticaret ihracatçılarımızın elini güçlendireceği gibi, ekonomimize de büyük katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı. Başkan Burkay, Bursa iş dünyasının talep ve önerilerini içeren raporu da Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e sundu.
 
TOPLANTIYA YOĞUN KATILIM
Toplantıya Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, BTSO Yönetim Kurulu, Meclis ve Komite üyeleriyle birlikte iş dünyası temsilcileri de yoğun katılım gösterdi. Toplantının ardından BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay tarafından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e kendi adına dikilen 16 çınar fidanının sertifikası takdim edildi.